Fundacja Homini została powołana do życia w roku 2008, w odpowiedzi na potrzeby serca empatycznego zespołu, który pracował przy projekcie pod nazwą Kolumbowie. Rocznik 90-ty. Wówczas wsparcia potrzebowały młodzi ludzie z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na dziedziczną biedę.

Dzisiaj z przyjemnością patrzymy na życie dwudziestki podopiecznych, którzy odnaleźli swoje miejsce w świecie i stanowią podporę niejednej małej społeczności.

I tak zaczęła się historia fundacji poświęconej CZŁOWIEKOWI – jego problemom społecznym finansowym, zdrowotnym, edukacyjnym. Do dnia dzisiejszego z naszego wsparcia skorzystały setki ubogich, przedsiębiorców, młodych ludzi, którzy nie odnajdują swojego celu w życiu, poszukujących rozwiązania problemów zdrowotnych.

Przez te wszystkie lata, jako pierwsi w Polsce, wprowadzaliśmy brokering edukacyjny, byliśmy promotorami upowszechniania edukacji przedszkolnej, a nasz playbus gościł we wszystkich stacjach telewizyjnych, co zaowocowało powstaniem kilkudziesięciu punktów przedszkolnych i niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego. Realizowaliśmy ponadnarodowy projekt edukacyjny, w myśl którego adaptowaliśmy rozwiązania czeskiej edukacji do naszych warunków. Od 5 lat jesteśmy instytucją wspierającą zmiany w podejściu do nauczania w jednej ze śląskich szkół. Od 6 lat szkolimy nauczycieli, a w ostatnim roku skoncentrowaliśmy się na przekazaniu wiedzy ponad 100 nauczycielom. Dodatkowo, w jednym z przedsięwzięć, podjęliśmy się certyfikacji placówek edukacyjnych województwa łódzkiego. Efekty przerosły nasze oczekiwania – podmioty certyfikowane dążyły do samodoskonalenia i rozwoju, dostrzegając sens i wymogi związane z certyfikacją. Po zakończeniu tych działań wielokrotnie byliśmy pytani o możliwość ich kontynuacji czy rozszerzenia na kolejne dziedziny.

Lista naszych działań nadal się poszerza, a my jeszcze mamy sporo zapału. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, gdyż każde nasze działanie musi znaleźć uznanie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który sprawuje oficjalny nadzór nad Fundacją Homini.